KONKURS NA SCENARIUSZ TEATRALNY
na temat Relacje polsko-żydowskie
dla nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
Termin konkursu: Prace konkursowe należy przesłać do 25 kwietnia 2012 roku
Adresaci konkursu: nauczyciele oraz uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
Organizatorzy konkursu: Ośrodek Rozwoju Edukacji, Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu" w Polsce, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
REGULAMIN KONKURSU
1. Konkurs na scenariusz teatralny, dotyczący relacji polsko-żydowskich, jest elementem IX edycji wieloletniego projektu Pamięć dla Przyszłości.
2. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy historycznej dotyczącej Zagłady polskich Żydów poprzez zachęcenie nauczycieli i uczniów do działań projektowych oraz organizacji w szkołach obchodów Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.
3. Organizatorzy zakładają, że aktywne zaangażowanie zespołów szkolnych (nauczycielsko-uczniowskich) w działania projektowe dotyczące edukacji o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości będzie sprzyjało:
- lepszemu zrozumieniu przez uczniów współczesnej historii Polski,
- odkrywaniu lokalnych historii związanych z tematem,
- rozumieniu złożoności faktów historycznych,
- pogłębieniu umiejętności analizy historii Żydów polskich,
- budowaniu postaw otwartości na inność,
- lepszemu zrozumieniu historycznych wydarzeń i ich kontekstu,
- wzbudzaniu u uczniów szacunku wobec ludzi starszych i ich trudnej historii,
- wykorzystaniu projektowanych działań konkursowych w realizacji Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.
4. Konkurs adresowany jest do nauczycieli oraz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
5. W konkursie na scenariusz teatralny mogą wziąć udział szkolne zespoły projektowe, w skład których wejdą 1 – 2 nauczycieli różnych przedmiotów oraz grupa od 3 do 8 uczniów.
6. Zadanie projektowe polega na napisaniu scenariusza teatralnego, jego zrealizowaniu podczas obchodów Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości oraz zarejestrowaniu przedstawienia teatralnego w formie cyfrowej.
7. Dokumentację zadania konkursowego, o którym mowa w pkt.6 Regulaminu, stanowi Karta Konkursowa wraz ze scenariuszem teatralnym i rejestracją filmową – według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do Regulaminu Konkursu.
8. Film należy nadesłać na płycie CD lub DVD w formacie umożliwiającym ich odtwarzanie ze stacjonarnego odtwarzacza DVD/DivX (DVD lub VCD). Rejestracja cyfrowa, zrealizowana za pomocą kamery, nie powinna być dłuższa niż 15 – 20 minut.
9. Do zarejestrowanego na płycie CD lub DVD filmu należy dołączyć Oświadczenie osoby uczestniczącej w przedstawieniu – zgody uczniów uczestniczących w spektaklu na upublicznienie ich wizerunku w zakresie wynikającym z utrwalenia zapisu cyfrowego – według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do Regulaminu Konkursu.
10. Płyta CD lub DVD, o której mowa w pkt.8 Regulaminu powinna być opisana (autor/autorzy, tytuł, czas nagrania) i zapakowana w sztywne pudełko z opisem: tytuł filmu, autor/autorzy scenariusza teatralnego, adres szkoły, telefon kontaktowy, czas trwania nagrania).
11. Prace konkursowe należy przesłać do 25 kwietnia 2012 roku na adres:
Ośrodek Rozwoju Edukacji, Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich,
Al. Ujazdowskie 28,
00–478 Warszawa,
z dopiskiem: KONKURS Relacje polsko-żydowskie (decyduje data stempla pocztowego).
12. Oceny prac konkursowych dokona Komisja Konkursowa, w której skład powołani zostaną przedstawiciele Ośrodka Rozwoju Edukacji, Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma oraz Muzeum Historii Żydów Polskich.
13. W ocenie prac konkursowych Komisja uwzględni następujące kryteria:
- zgodność przesłanej pracy konkursowej z celami konkursu (m. in. próba odpowiedzi, jak kształtowały się relacje polsko-żydowskie; pokazanie losów Żydów w nawiązaniu do historii Polski),
- poprawność merytoryczna ujętych w pracy zagadnień historycznych, wykorzystanie kilku pozycji z wykazu literatury pomocnej dla nauczyciela opracowanej przez Organizatorów (spis bibliograficzny na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji),
- wykorzystanie lokalnych historii związanych z tematem,
- kształtowanie wśród uczniów umiejętności ponadprzedmiotowych takich jak:
- formułowanie własnych opinii, analizy związków przyczynowo-skutkowych, analizowanie wartości i postaw uczestników wydarzeń historycznych,
- stwarzanie okazji do kształtowania empatii wobec innych, inspirowanie do refleksji nad rolą Żydów w historii i kulturze Polski,
- różnorodność i innowacyjność ujęcia tematu oraz umiejętność przełożenia tematu na scenariusz teatralny i przedstawienie teatralne.
Każde z powyższych kryteriów jurorzy ocenią w skali 0 – 10 pkt. Uzyskana suma punktów zdecyduje o ostatecznej klasyfikacji.
14. Prace konkursowe nie mogą łamać praw autorskich. Projekty naruszające prawo autorskie zostaną dyskwalifikowane.
15. Nauczyciele – autorzy i/lub realizatorzy scenariusza projektu teatralnego zobowiązani są do podpisania Oświadczenia autora i uczestnika konkursu w zakresie przestrzegania praw autorskich według wzoru określonego w załączniku nr 3 do Regulaminu Konkursu.
16. Oświadczenie, o którym mowa w pkt. 15 Regulaminu należy dołączyć do przesłanej dokumentacji pracy konkursowej (pkt. 7 – 10 Regulaminu).
17. Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone 14 maja 2012 roku na stronie internetowej ORE oraz przesłane Laureatom Konkursu drogą elektroniczną (adresy e-mail podane w Karcie Konkursowej).
18. Komisja Konkursowa przyzna po trzy nagrody dla każdego etapu edukacyjnego (gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna), które będą ufundowane przez Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu w Polsce (cyfrowe kamery wideo, cyfrowe aparaty kompaktowe, bony książkowe oraz bilety wstępu do Centrum Nauki Kopernik).
19. Decyzja podjęta przez Komisję Konkursową jest ostateczna i nie podlega odwołaniu. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do nie przyznania pierwszych trzech nagród, o ile uczestnicy nie spełnią kryteriów.
20. Uroczysty finał Konkursu odbędzie się 24 maja 2012 roku w Warszawie. Organizatorzy nie pokrywają kosztów podróży zespołom nauczycieli i uczniów, którzy zostaną zaproszeni do udziału w finale Konkursu.
21. Bibliografia, z której można skorzystać: Bibliografia
Pytania należy kierować do koordynatora programu Pani Joanny Woźnickiej na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Załącznik nr 1 do Regulaminu Konkursu
Karta konkursowa Relacje polsko-żydowskie
Tytuł scenariusza teatralnego
Nazwa szkoły, adres,
(pieczęć adresowa szkoły)
adres e-mailowy szkoły
Imię i nazwisko nauczyciela
(autora i / oraz realizatora scenariusza projektu teatralnego)
Imiona i nazwiska uczniów
wykonujących zadania
oraz ich role w projekcie teatralnym
Źródła informacji, materiały literackie, filmowe i inne, które wykorzystano do napisania scenariusza
Termin wykonania
1. .................................
2. ..................................
1.
rola:
2.
rola:
3.
rola:
4.
rola:
5.
rola:
6.
rola:
7.
rola:
8.
rola:
Pieczątka i podpis dyrektora szkoły
(potwierdzające realizację projektu - scenariusza teatralnego w szkole)
Załącznik 1a) scenariusz teatralny,
Załącznik 1b) rejestracja filmowa przedstawienia teatralnego.
Załącznik nr 2 do Regulaminu Konkursu
Oświadczenie osoby uczestniczącej w przedstawieniu
Jako osoba grająca w przedstawieniu pt. .................................................................. zrealizowanym na podstawie scenariusza teatralnego na temat Relacje polsko-żydowskie w ramach obchodów Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości oświadczam, iż wyrażam zgodę na upublicznienie mojego wizerunku (sylwetka, twarz, głos, imię i nazwisko) w zakresie wynikającym z utrwalenia zapisu cyfrowego przedstawienia, o którym mowa wyżej, w którym uczestniczę jako odtwórca jednej z ról.
Jednocześnie oświadczam, iż zostałem/am poinformowany/a, że nagranie z przedstawienia zostanie przedstawione członkom Komisji Konkursowej oraz uczestnikom finału Konkursu. Nagranie nie zostanie upublicznione w Internecie, ani w żadnych innych mediach.
................................... – ......................................
imię i nazwisko podpis
....................................
podpis opiekuna prawnego 1
Załącznik nr 3 do Regulaminu Konkursu
Oświadczenie autora i uczestnika konkursu
Jako autor/rzy Konkursu na scenariusz teatralny na temat Relacje polsko-żydowskie dla nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przedkładając pracę konkursową wraz z rejestracją fragmentu przedstawienia, oświadczam/y, co następuje:
przedłożony przeze mnie/przez nas scenariusz jest utworem, do którego posiadam/y ogół praw autorskich zarówno majątkowych, jak i osobistych,
scenariusz nie narusza praw autorskich osób trzecich.
...................................
podpis autora/autorów
Jako uczestnik/cy Konkursu na scenariusz teatralny na temat Relacje polsko-żydowskie dla nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przedkładając pracę konkursową wraz z rejestracją fragmentu przedstawienia, oświadczam/y, co następuje:
w trakcie realizacji scenariusza – spektaklu nie naruszono prawa autorskich osób trzecich,
w tym w szczególności twórców muzyki i tekstów.
W spektaklu wykorzystano następujące utwory muzyczne/słowno-muzyczne:
............................................................................................................................
............................................................................................................................
.............................................................................................................................
Prawo do wykorzystania ww. utworów wynika z:
..............................................................................................................................
1. ....................................... 2. .......................................
podpis nauczyciela/ nauczycieli